Aktualności

Czujniki podczerwieni do montażu powierzchniowego.     Tak, pyroelektryczne czujniki podczerwieni do montażu powierzchniowego są już dostępne – oczywiście w firmie Murata! Pierwsze na świecie pyroelektryczne czujniki podczerwieni (PIR) przystowane do montażu powierzchniowego (SMD) mają wszystkie zalety elementów w obudowach SMD, jak również kilka innych, które nie od razu przychodzą na myśl. Produkowane w firmie Murata czujniki serii IRS-A200ST01-R1 są zbliżone swymi parametrami do ideału, pozbawione praktycznie wszystkich wad dotychczas stosowanych wersji z wyprowadzeniami.

    Stało się to możliwe ponieważ inżynierowie materiałowi firmy Murata opracowali materiał nie tracący czułości po procesie lutowania na fali jak inne stosowane dotychczas materiały. Czujnik IRS jest też mniej podatny na zakłócenia elektromagnetyczne i termiczne.

    Oczywiste korzyści to natychmiastowa redukcja kosztów produkcji w wyniku możliwości użycia do montażu czujników PIR tych samych maszyn, które montują inne elementy w obudowach SMD; wyższa dokładność pozycjonowania; redukcja wysokości o 60% i objętości o 30%; brak wyprowadzeń do montażu przewlekanego; wreszcie brak konieczności prac ręcznych przed lutowaniem.

    Nowe czujniki są najmniejsze i najcieńsze w branży (6,7x5,7x2,6mm). Nie zawierając ołowiu świetnie nadają się do lutowania na fali i spełniają wymagania Unijnej dyrektywy RoHS (Restriction of Hazardous Substances), tak więc można je stosować bez przyczyniania się do zanieczyszczania środowiska.

    Mniej oczywiste zalety obejmują na przykład możliwość precyzyjnego pozycjonowania dzięki maszynowemu montażowi i lutowaniu na fali. Taka precyzja jest nieosiągalna w przypadku czujników z wyprowadzeniami, gdyż ich pozycjonowanie w odniesieniu do obiektu jest zmienne i trudno zagwarantować wymaganą dokładność w osi pionowej i poziomej. Obecnie osiągalna wysoka precyzja pozycjonowania czujników SMD polepsza też dokładność umiejscowienia jego obszaru czynnego optycznie, w ten sposób umożliwiając osiągnięcie lepszych specyfikacji pola oraz funkcji. Dodatkowo specyfikacje te można polepszyć stosując zwarte soczewki przystosowane do montażu powierzchniowego, które wyeliminują konieczność stosowania kłopotliwych układów optycznych

    Cechy i możliwości

  • możliwość zautomatyzowanego montażu ze względu na brak doprowadzeń
  • możliwość precyzyjnego pozycjonowania
  • duża odporność na zakłócenia elektromagnetyczne – wysoka czułość
  • najmniejsze i najcieńsze w branży
  • nie zawierają ołowiu – nadają się do lutowania na fali

    Obszary zastosowań

  • spełniają wymagania ISO
  • urządzenia stosowane w ochronie
  • automatyczne wyłączniki sprzętu oświetleniowego
  • automatyczne wyłączniki ogólnego użytku (monitory LCD, klimatyzatory, wentylacja itd.).